Endüstri 4.0
İzlenebilirlik
Görüntü İşleme
Bize yazın

OT/VT Otomatik Veri Toplama

OT/VT Otomatik Veri Toplama

Herkesin sıkça karşılaştığı ve merak ettiği meşhur OT/VT kısaltmasının açılımı “Otomatik Tanıma ve Veri Toplama” dır aslında. (İng: Automatic Identification and Data Capture)

Peki nedir bu otomatik veri toplama neden hayatımıza girdi şimdi ona değinelim.

Barkod sistemlerinin yaygınlaşması ile hayatımıza giriş yapan otomatik veri toplama sistemleri, RFID, manyetik şerit, OCR, akıllı kart ve biyometrik tabanlı teknolojilerin de katılımıyla artık üretim sahasında otomasyonun vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu sistemler sayesinde personel görevlendirmeye gerek olmaksızın üretim hattında konveyör üzerinden geçen ürünlerin barkodları okunarak otomatik olarak yönetim/planlama sistemlerine aktarılabilmektedir.

Okunamayan bir veri olması durumunda sistem bunu kendisi otomatik olarak tespit edebilmekte ve gerekli uyarıları yapabilmektedir. Böylece üretim hatlarınızı anlık olarak izleyebilir ve hangi ürünlerin üretildiğini anlık olarak takip edebilir, verimliliğinizi ölçebilirsiniz.

Proses öncesi veya sonrasında ürünlerin barkodları okutularak hangi süreçlere dahil olduğunu da kolayca takip edebilirsiniz. (Hangi vardiyada üretildi. Hangi üretim süreçlerine girdi. Hangi hammadde kullanılarak üretildi gibi.) Bu kontroller sayesinde hatalı hammadde kullanılarak üretilen bir ürünün, nerede olduğunu  (depoda toklarınızda, müşteriye sevk edilmiş vb.) ne kadarlık bir hatalı üretim yapıldığını kolayca takip edebilirsiniz.

Örnek bazı projelerden bahsedecek olursak,üretim hattında akmakta olan çizgi barkodlu ürünler Datalogic DS2400 sabit barkod okuyucu ile otomatik olarak okuması yapılıp sisteme aktarılabilmektedir. Ürün barkodu okunamaması durumunda sistem bunu otomatik olarak algılayıp gerekli uyarıları yapmaktadır.

 

Barkodların yerlerinin sabit olmadığı durumlarda Datalogic 220n, Datalogic 300n gibi ürünlerle alan taraması yaparak okuma işlemi otomatik olarak yapılıp veri sisteme atılabilmektedir. Birden fazla okuyucu konumlandırılması yapılmış olsada ürün tek barkod olarak sisteme aktarılmaktadır. Ancak bazı süreçlerde koli içerisinde yer alan tüm ürünlerin barkodlarının okunması istenebilmektedir.  Örneğin ilaç kolisi içerisinde bulanan 60 paket ilaç tek seferde okunarak sisteme otomatik olarak aktarılabilmektedir. 

Bu sistemler toplu barkod okuma veya tekil barkod okumaların tamamını deskteklemektedir. Sizin talebiniz doğrultusunda gerekli ayarlar yapılarak devreye alınabilmektedir.

Otomatik veri toplama sistemlerinde, Datalogic markasının yetkili türkiye satıcısı olarak uzman kadromuz ile Türkiye’nin her ilinde hizmet vermekteyiz.